Zakup sprowadzonego auta – cz.2

W drugiej części mojego artykułu chciałbym podzielić się pytaniami jakie sobie wypisałem celem zadania ich sprzedającemu którego samochód nas zainteresował.

LISTA PYTAŃ TELEFONICZNYCH PODCZAS ZAKUPU SAMOCHODU

Czy auto jest na pewno bez wypadkowe? Czy może tylko Pan/Pani nie miała wypadku a nie są znane ew. kolizje, stłuczki czy przetarcia przy poprzednich właścicielach?

Pytanie to ma na celu wyeliminowanie sytuacji gdzie sprzedający zapewnia o bez wypadkowości a na miejscu gdy okazuje się, że auto jest wypadkowe mówi – „aa je nie wiem, ja wypadku nie miałem ale wcześniej było trzech innych właścicieli”

Czy samochód posiada elementy ponownie malowane? Czy wszystkie elementy mają fabryczny lakier?

Często sprzedający stwierdza, że auto jest bez wypadkowe a na miejscu okazuje się, że malowane były drzwi, błotnik i coś jeszcze… przeważnie tłumaczą się, że nie był to wypadek a tylko parkingowe rysy które postanowili zamalować.

Czy posiada Pan/Pani zdjęcia zarysowań, uszkodzeń auta z przed naprawy?

Często gdy samochód ma jakieś zdarzenie wykonujemy zdjęcia telefonem czy aparatem celem udokumentowania np. do spraw ubezpieczenia lub po prostu robimy sobie fotkę zdarzenia – w 21 wieku praktycznie każdy nosi przy sobie telefon z aparatem.

Jeżeli sprzedający nie ma nic do ukrycia i faktycznie były rysy oraz posiada takie zdjęcia to nam je pokaże.

 Czy auto posiada wszystkie szyby oryginalne z tego samego rocznika samochodu?

Podczas kolizji, wypadku czy też drobnej stłuczki często uszkodzeniu ulegają szyby samochodowe, mało kto kupuje szybę w autoryzowanej stacji obsługi, więc przeważnie w autach po większych zdarzeniach szyby które uległy uszkodzeniu nie mają loga producenta samochodu ew. maja logo ale rok produkcji szyby nie zgadza się z innymi szybami – po prostu ciężko kupić szybę z danego rocznika (chociaż nie jest to nie możliwe).

Poniżej prezentuje przykładowe napisy na szybie i informacje gdzie znajduje się rok produkcji szyby, należy pamiętać, że mając auto z początku roku np. luty, marzec czy nawet kwiecień 2005 możemy mieć w aucie część szyb z 2005 a część z 2004 jak również wszystkie z 2004 lub wszystkie z 2005 – zależy czy w fabryce zostały szyby wyprodukowane jeszcze w poprzednim roku.

Czy auto posiada jakieś oznaki korozji, bąble, purchle?

Nawet najlepsza blacha w aucie będzie korodować gdy zostanie nie fachowo naprawiona – a tak się dzieje pewnie w 80-90% napraw aut powypadkowych. Wychodzące purchle mogą być oznaką zmęczenia auta, nie fachowych napraw blacharskich jak i np. jazdy po szutrowych drogach – kamienie uderzając o lakier niszczą go, tworząc mikropękniecia powodują, że w tym miejscu powstaje ognisko korozji.

Jaki jest stan opon, ile mm ma bieżnik? Czy jest drugi komplet opon? Na felgach czy bez?

W zależności od klasy auta i jego wartości komplet opon czy dodatkowych kół może mieć duże znaczenie przy zakupie – już sam zakup auta z zużytymi oponami gwarantuje nam nie mały wydatek na starcie zaraz po zakupie. Musimy pamiętać, że często sprzedający powie – „opony bardzo ładne na kilka sezonów”

Czy auto posiada dwa komplety oryginalnych kluczyków?

Dobrze to świadczy o poprzednim właścicielu lub właścicielach, auto powinno mieć dwa kluczyki, jeżeli sprzedający ma tylko jeden lub drugi nie oryginalny może to rodzić problemy (problemy z uruchomieniem dorobionym kluczykiem, koszty przy wyrabianiu drugiego kluczyka).

Czy auto posiada książkę serwisową? Do kiedy była prowadzona? (data, przebieg)

Książka serwisowa wypełniona przez ASO danej marki to duży plus – ale traktujmy to jako mały plus w całości auta niż jako podstawę zakupy – w serwisie aukcyjnym bez problemu kupimy puste książki serwisowe w różnych językach i z rożnymi datami druku. Pieczątki kosztują ok 20-30 zł więc spreparowanie książki nie jest szczególnym wysiłkiem.

Którym właścicielem z kolei Pan/Pani jest? (łącznie z zagranicą o ile auto było sprowadzone)

Wiadomo im mniej właścicieli tym lepiej często auto za granicą ma 2-3 właścicielu w polsce np. 2, wychodzi więc 4-5 właścicieli – trudniej wtedy utrzymać wszystkie dokumenty, jak i odpowiedni stan auta.

Czy autem jeżdził kiedykolwiek palacz?

Jeżeli ktoś pali to pewnie nie będzie mu to przeszkadzało, dla mnie jest to minus gdy w aucie było palone, tapicerka wszystko wchłania.

Czy elementy (klimatyzacja, el. szyby, lusterka, podgrzewane fotele, ABS itp.)  działają? 

Zapytajmy dla pewności czy elementy na których nam zależy działają, czesto sprzedawca potrafi wtedy odpowiedzieć np. „oj tego nie wiem ja nie używam tego ale klima jest” co ewidentnie świadczy o jej uszkodzeniu.

Jakie elementy są uszkodzone / nie działają / jakie minusy ma auto?

To pytanie może zaskoczyć sprzedającego, przeważnie nikt nie pyta o minusy auta 🙂 nie ma chyba na rynku auta który ma wszystko sprawne (pomijając samochody powiedzmy do 2 lat)

Czy istnieje możliwość odbycia  jazdy próbnej?

Nie powinno być to problemem ale lepiej zapytać, a gdy sprzedający odmówi lepiej zrezygnować z zakupu.

Czy można sprawdzić auto miernikiem lakieru?

Jeżeli mamy dostęp do miernika warto o to zapytać ew. wykręty sprzedającego lub zawahanie może wzbudzić naszą czujność.

Czy można sprawdzić samochód na stacji kontroli pojazdów?

Sprzedający który nie ma nic do ukrycia bez wahania zgodzi się żeby diagnosta obejrzał auto od spodu, sprawdził zawieszenie, hamulce czy poziom spalin.

Jakie naprawy są przewidziane do wykonania?

Tutaj też możemy usłyszeć różne rzeczy, przeważnie w używanym aucie są elementy które niebawem trzeba będzie zrobić, jeżeli sprzedawca je wymieni uważam, że to plus w porównaniu do odpowiedzi „auto nie wymaga napraw ani wkładu”

Jakie naprawy zostały wykonane i czy posiada Pan/Pani rachunki do wglądu?

Jeżeli ktoś dba o auto i jest skrupulatny trzyma wszystkie dokumenty i rachunki (np. do ew. gwarancji na usługę czy część zamienną) mając wgląd w rachunki możemy przy oględzinach na miejscu sprawdzić jakie części zostały założone, najtańsze zamienniki czy dobrej jakości części porównywalne z oryginałami.

W kolejnej części poradnika przedstawie Wam co sprawdzam podczas oględzin samochodu na miejscu – zarówno jeżeli chodzi o dokumenty jak i samo auto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *